Ako nám pomáha matematika pri rozhodovaní?

Úvod

Rozhodovanie je súbor určitých krokov riešenia nejakého problému podľa určitých vopred definovaných hodnôt, ktoré nám umožňujú presne zadefinovať problém a pomocou pomocou kritérií dosiahnuť rozhodnutie a vybrať optimálne riešenie a aplikovať ho. Patrí k významným aktivitám, ktoré používajú manažéri. Správny výber je možný len vtedy, ak sa vyhodnotia rôzne možnosti od ktorého závisí vytýčený cieľ. Poznáme viacero metód rozhodovania.

Metódy rozhodovania

Metódy rozhodovanie môžeme rozdeliť na tri hlavné skupiny:
1. empirické
2. exaktné (matematicko – štatistické )
3. heuristické

Matematicko - štatistické metódy rozhodovania

Hlavnou výhodou matematicko-štatistického rozhodovania v porovnaní s empirickými metódami je spresnenie rozhodovacieho procesu pomocou modelu systému s vyjadrením vzťahov a pomocou jeho prvkov. Matematicko- štatistické metódy vychádzajú z poznatkov štatistiky, operačnéhého výskumu a matematiky

Korelačná a regresná analýza

Korelačná analýza je skúmanie vzťahov medzi účinkom a príčinou, ukazuje nám súhrn metód, vďaka ktorým overujeme schopnosť kvantifikovaných modelov ako celku ale aj pomocou jeho častí. Overovanie pomocou daných analýz nám pomáha pri výpočtoch číselných charakteristík.

Analýza časových radov

Analýza časových radov Je postupnosť hodnôt nejakej premennej, napr. rozhodovaniev čase, o ktorej predpokladáme, že má vnútornú štruktúru, ktorú nám odhgaluje nejakú informáciu, čiže zisťujeme smer pohybu v čase.
existujú 3 druhy pohybu v čase:

a) trend – môže stúpat, stagnovať, klesať

b) oscilačný pohyb– opakované kolísanie hodnôt v čase okolo trendu
- cyklické - dlhšie ako rok
- krátkodobé - v priebehu roka,
- sezónne - dĺžka 1 roka.

c) náhodné kolísanie – nepravidelný pohyb

Dôvody analýzy čas. radu:

1. Pochopenie procesov, pre dáta namerané v čase.
2. Vytvorenie modelu, ktorý predpovedá ďalší vývoj radu

V analýze čas. radov sa používajú 2 metódy:

1. interpelácia – vyrovnanie radu priamkou
2. extrapolácia – pokračovanie priamkydo do ďalších období,

Teória pravdepodobnosti

Teória pravdepodobnosti je časť matematiky, ktoré pomáha nájsť podľa pravdepodobností jedných udalostí iné nové udalosti, ktoré spolu súvisia. Je vhodná pre nové experimenty, ktoré môžu viesť k iným výsledkom.

Operačná analýza

Má veľký význam pre zdôvodnenie štruktúrovaných rozhodovaní. Patrí sem súbor metód, ktorých náplňou je optimálne riešenie ekonomických problémov.
Delíme ich z hladiska potrieb z praxe na:
- Matematické programovanie-(lineárne, nelineárne, parametrické, dynamické … )
- Štruktúrnu analýzu
- Teorii nadvozných procesov-(sieťová analýza, CPM a PERT)

Cieľom PERTu je dodať podklady pre odhad pravdepodobnosti dodržania termínu pre zložité programy a projekty. Používa sa vtedy, kedy dobu trvania činností nemožno odhadnúť. Tak je tomu pri riadení časového priebehu procesu vo výskume, vývoji, projektovaní atď. Metóda PERT, založená na teórii pravdepodobnosti nezbavuje plány nedostatkov, umožňuje však stanoviť presnú mieru skrytých chýb a matematicky vyjadriť riziko zakotvené v pláne.

Multikritérialne rozhodovanie:

Existuje viac rozličných metód, ktoré majú rovnaký princíp - preštudovanie viacerých variantov riešenia problému podľa určitých kritérií a stanovenie poradia variantov. Metódy sa môžu líšiť podľa toho, ako sa vyhodnocuje gro jednotlivých kritérií.
Metódy:
DMM – Metódy rozhodovacej matice,
FDMM – modifikovanej metódy rozhodovacej matice
AHP – Analytickej viacúrovňovej metódy

Metóda rozhodovacej matice (Decision Matrix Method)

Je to základná metóda . Jeden z možností spočíva v hodnotení dôležitosti jednotlivých kritérií bodovou stupnicou od 1 po 10 tak, že stupeň 1 je menej výhodný a stupeň 10 je výhodnejší. Výhodou je relatívne nízka časová náročnosťa jednoduchosť postupu, Nevýhodou je vysoký podiel subjektivity.

Modifikovaná metóda rozhodovacej matice (Forced Decision Matrix Method


Odstraňuje nevýhody DMM pre váhy určitých kritérií. Znamená to, že pri porovnaní dvoch kritérií, je lepšie kritérium hodnotené „1“, menej významné „0“. Výhodyou je odstránenie subjektivity pri určovaní váh, relatívna jednoduchosť postupu. Nevýhodou je relatívne veľké rozdiel v hodnotení jednotlivých kritérií, pri určení váhy kritéria.

Spracoval: Mario Sebok
[1] [online] Internetový zdroj, dostupný z
http://fsi.uniza.sk/ktvi/leitner/2_predmety/OA/Skriptum/2_Riadenie%20a%2...
[2] [online] Internetový zdroj, dostupný z
http://is.muni.cz/th/139775/fi_m/dp.pdf
[3] [online] Internetový zdroj, dostupný z
http://www.graduate.sk/files/31-file-zaklady-manazmentupdf/
[4] [online] Obrázok, dostupný z
http://careerskillsonline.com/wp-content/uploads/2013/07/decision-making...