Externá komunikácia podniku

Komunikácia

Komunikácia zohráva pri vykonávaní manažérskej profesie veľmi dôležitú úlohu.
Ak si zoberieme akúkoľvek definíciu, alebo základný poznatok manažérskej teórie zistíme, že sa s ňou stretávame všade.

Aktívne väzby s okolím

Žiadna organizácia nedokáže existovať bez aktívnych väzieb s okolitým prostredím.

Každá organizácia je systémom, ktorý reaguje na iné systémy a zároveň sa člení na podsystémy, ktoré tiež na seba reagujú.

Nech ide o akúkoľvek organizáciu jej srdce a cievny systém tvorí tvorba, prijímanie, vysielanie a spracúvanie informácií smerom von ale aj dovnútra nakoľko ju to ovplyvňuje vo všetkých smeroch.

Externá komunikácia

Externá komunikácia firmy je celková komunikácia firmy s dôležitými cieľovými skupinami, ktorá dlhodobo vytvára a ovplyvňuje vnímanie firmy jej okolím.

Sem zaraďujeme jednotlivé skupiny, ktoré sú firmou a jej aktivitami ovplyvňovaní a tiež ju môžu ovplyvniť spätne.

Takisto je zameraná na cieľové skupiny - klientov, životne dôležitých pre úspešnosť firmy a zároveň pre jej samotnú existenciu.

Úlohy

Úlohou externej komunikácie je vytvoriť u skupín ľudí, ktoré majú vplyv na aktivity spoločnosti, pozitívne postoje, vybudovať povedomie a zároveň kredit dôveryhodnosti pre celú firmu.
Externá komunikácia sprostredkováva prepojenie firmy s okolím a je samozrejme dôležitá pre chod celej organizácie.

Dôvera

Skôr, než ľudia firme začnú dôverovať, musia ju prijať - čiže musia prijať jej produkty, imidž a značku.
Aby ju mohli prijať, potrebujú o nej vedieť mnoho najmä pozitívnych, vhodne spracovaných a komunikovaných informácií.

Z toho vzplýva podstata firemnej komunikácie - aby sa informácie dostali k správnym ľuďom a v správnom čase.

Média

Informácie sa z firmy či organizácie smerom k verejnosti šíria rôznymi kanálmi, predovšetkým však prostredníctvom médií.

Prostredníctvom médií má firma najlepšiu možnosť vysvetľovať a informovať verejnosť o svojich cieľoch, hodnotách, produktoch a ich vlastnostiach ako aj mnohých ďalších.

Novinári sú tým pádom akýmsi lakmusovým papierikom verejnej mienky. Podľa ich názorov a postojov môžu manažéri firmy vidieť, čo si o nich myslí verejnosť.
Kontinuálne a dobre riadené vzťahy s médiami tým pádom pomáhajú dosiahnuť pozitívnu publicitu a profesnú referenciu v určitej oblasti.

Ďalšími nástrojmi podnikovej komunikácie môžu byť osobné stretnutia, rôzne oslavy, špeciálne vytvorené príležitosti alebo napríklad návštevy ľudí vo výrobnom závode.

Dôvody využitia externej komunikácie

Primárnym dôvodom zacielenia firmy na „okolie“ je neustále sa zvyšujúci konkurenčný tlak a náročnosť okolia, klientov voči firme a jej produktom.

Na firmy čoraz naliehavejšie vplýva požiadavka na narastajúcu kvalitu produktov, služieb a to najmä v súčasnosti, keď má klient možnosť vyberať si z neprebernej ponuky produktov a služieb v danom segmente.

Súčasná verejnosť pri rozhodovaní sa o kúpe konkrétneho produktu zohľadňuje už aj také vedľajšie faktory ako napríklad ekológia výroby, spoločenská angažovanosť firmy - podporné aktivity v umení, či v dobročinnosti.

Medzinárodná komunikácia

V dnešnom globalizovanom svete je dôležitou formou externej komunikácie externá medzinárodná komunikácia.
V aktuálnom medzinárodnom prostredí pôsobí veľké množstvo firiem, s čím súvisí nárast významu medzinárodnej komunikácie.

Stručne môžeme medzinárodnú komunikáciu definovať ako komunikáciu v medzinárodnom prostredí.

Proces medzinárodnej komunikácie zahŕňa mnohé faktory, ako napríklad výmena vedomostí a poznatkov v celosvetovom meradle, vzájomné ovplyvňovanie kultúr a pod.

Firma sa vstupom do medzinárodného ekonomického prostredia stáva súčasťou medzinárodných ekonomických vzťahov, ktorých základom je ústna a písomná komunikácia v cudzom jazyku hlavne v anglickom.

Pokiaľ sa zameriame na medzinárodnú marketingovú komunikáciu, tak tu sa pred firmou objavuj[ nové požiadavky nakoľko sa medzinárodné prostredie zákonite viac alebo menej odlišuje od prostredia v rámci domácej krajiny.

Medzinárodná marketingová komunikácia tak prebieha v odlišnom prostredí, a to z pohľadu demografických, ekonomických, geografických, technologických, politických a legislatívnych podmienok ale aj mnohých iných.

Marketingová komunikácia

Špecifickym typom komunikácie podniku s externým prostredím je marketingová komunikácia.

Cieľom je napomáhať dosiahnutiu vysokej úrovne zabezpečovania stanovených cieľov podniku, ktorými sú najmä zodpovedajúci podnikateľský zisk, spokojnosť a lojalita zákazníkov, pozitívny vzťah verejnosti a pod.

Praktická realizácia marketingovej komunikácie v malých a stredných podnikoch na Slovensku sa však často sústreďuje len na prekonanie neinformovanosti o produkte.

Takýto prístup k marketingovej komunikácii prináša len obmedzené krátkodobé výsledky, z čoho vyplýva nízka efektívnosť, resp. vysoká nákladovosť a navyše sa väčšina informácií tohto typu dostane k nesprávnym adresátom.

Public relations

Public relations sú sociálne komunikačnou aktivitou.
Jej prostredníctvom pôsobí organizácia na vnútornú i vonkajšiu verejnosť so zámerom vytvárať a udržiavať s ňou pozitívne vzťahy a dosiahnuť tak medzi oboma vzájomné porozumenie a dôveru.
Hlavným poslaním takto definovaných public relations je tak najmä strategické a výkonové riadenie internej a externej komunikácie.

Ďalšou úlohou je podnecovať vzájomné prispôsobovanie sa medzi firmou a verejnosťou.

Vo svojej sofistikovanej podobe predstavujú efektívne public relations umenie a vedu vo vytváraní, chápaní a ovplyvňovaní verejnej mienky.

Zhrnutím vyššie uvedeného je stručné konštatovanie že public relations sa snaží o dosiahnutie a udržanie dobrého mena, imidžu firmy, dobrých vzťahov medzi firmami, medzi firmou a verejnosťou.

Cieľom aktuálnych tvorcov public relations je informovanie, porozumenie, presviedčanie a budovanie vzťahu medzi firmami a klientmi založenom na z tohto pohľadu najpevnejšej, zároveň však na veľmi zraniteľnej báze - ktorou je vzájomná dôvera.

Public relations sú ako bolo už uvedené, cieľavedome zamerané na verejnosť.
V procese pôsobenia sa rôznymi formami kontaktujú cieľové skupiny, osoby z cieľových skupín a prebieha akt presviedčania a získavania dôvery.

Proces kontaktovania verejnosti môže prebiehať:
  • priamo - cestou osobného rozhovoru, neformálnych stretnutí, porád, školení interpersonálnej komunikácie, komunikáciou prostredníctvom publikácií, a pod.
  • nepriamo - s využitím médií, výročných správ, podujatí, finančný, vecného sponzoringu, informačné služieb, násteniek a pod.
  • Proces public relation využíva pôsobenie cez:
  • rovinu inštitucionálnu - zameranie na získavanie dobrého mena na verejnosti, pochopenie partnera pre činnosť a pod.
  • rovinu individuálnu - zameraná na činnosti súvisiace s vystupovaním a správaním sa ako reprezentanta organizácie.
  • Spracoval: Michal Szalay

    Použité zdroje

    [1] [online] Internetový zdroj, [citované dňa 23.4.2013], dostupné z
    http://www.cutn.sk/Library/Thesis/2011/SecanskaSona.pdf
    [2] [online] Internetový zdroj, [citované dňa 23.4.2013], dostupné z
    http://www.mediadom.sk/service/public-relation/
    [3] [online] Internetový zdroj, [citované dňa 23.4.2013], dostupné z
    http://www.ccg.sk/sk/Interna_a_Extern%C3%A1%20komunik%C3%A1cia

    Obrázky

    [4] [online] Internetový zdroj, dostupné z
    http://blog.edmentum.com/edoptions-academy-takes-another-significant-step-forward
    [5] [online] Internetový zdroj, dostupné z
    http://www.technovativesolutions.co.uk/file/communication_technology.html
    [6] [online] Internetový zdroj, dostupné z
    http://blog.modelminds.nl/?p=6121
    [7] [online] Internetový zdroj, dostupné z
    http://theyec.org/is-your-public-relations-strategy-outdated/