Manažment alebo informatika?
Pre manažérov nie sú aplikácie informačných systémov a informačných technológií cieľom. Sú efektívnym prostriedkom, ktorý im má pomáhať zhospodárniť a predovšetkým skvalitniť ich jednanie, či uspokojiť ich individuálne založené informačné potreby.
Informačný manažment je:
Vychádza z manažérskej zásady - primárne je „robiť veci správne“ a potom je podstatné „vedieť tieto správne veci robiť hospodárne“
Informačný manažment je transdisciplinárna odbornosť. Je to prepojenie moderného manažmentu, informatiky a systémových prístupov. Môžu tu vystupovať aj poznatky z oblasti ekonomiky sociológie, psychológie, politológie, marketingu, operačnej analýzy, atď.
Poznatky moderného manažmentu vymedzujú hlavne cieľové poslanie aplikácií.
Informatika poskytuje efektívne spôsoby informačného (znalostného) zabezpečenia riešenia problémov.
Systémové prístupy dávajú usporiadanosť a metodológiu skúmania i postupu riešenia.
Má predpoklady účinne pôsobiť na „nervový systém podniku“
Na rozhraní informačných systémov a manažérstva vzniká nová profesia „Informačný manažér“. (Aj keď, ako sa zdá, práve dnes podľa niektorých zdrojov zaniká a upadá)
Manažment informácií je v podstate tok informácií od technologického chápania k informačnému chápaniu. Nevyhnutnosť premeny dát na informácie prostredníctvom rôznych analýz, ktoré sa vykonávajú pomocou analytických systémov, ktoré zahŕňajú veľké množstvo údajov, prezentujú ich väzby, spracovávajú ich a následne vytvárajú odvodené poznatky, čiže nové informácie. Systém dát a informácií organizácie možno využiť nielen na automatizáciu úloh, ale tiež aj ako pomoc pri rozhodovaní a riadení, teda na zabezbepečenie manažérskych informácií.
Špecializovaní pracovníci v informatike sú významným a neoddeliteľným prvkom manažmentu. Vo vyspelých organizáciách sa zavádza funkcia informačného manažéra (CIO), t. j. človeka zodpovedného za rozvoj informácií uložených v informačnom systéme.
Vo všeobecnosti existujú tri profily IT manažérov
Najdôležitejšia úloha IT manažérov pracujúcich v role funkcionálneho manažéra je udržať existujúcu funkcionalitu informačných technológií za najnižšie možné náklady. Jeho nadriadeným spravidla býva člen vrcholového vedenia firmy. Od informačného manažéra pracujúceho ako inovátor sa obyčajne vyžaduje aktívna účasť pri tvorbe a realizácii projektov s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť organizácie, t. j. dostal jasný mandát na zmeny. Jeho najpravdepodobnejším priamym nadriadeným býva generálny riaditeľ.
Ciele informačného manažmentu sú:
V širšom pohľade informačný manažment zlepšuje kooperáciu medzi jednotlivými manažérskymi tímami v podniku, pretože jednotlivé tými sú závislé na informáciách od iných tímov.
Hlavným prínosom informačného manažmentu v rámci podniku sú najmä:
Súčasné poňatie a miesto informačného manažmentu dáva kladnú orientáciu na jeho poslanie v ekonomike. Spočíva v tom, že dáva znalostné zázemie a svojimi novými možnosťami pomáha zabezpečovať strategické i taktické ciele organizácií, ktoré si osvojujú a vedia používať.
Spracoval: Peter Gábor
ZDROJE:
[1] http://sk.wikipedia.org/wiki/Mana%C5%BE%C3%A9rstvo_inform%C3%A1ci%C3%AD
[2] http://giackova.blog.sme.sk/c/169311/Informacny-manazment.html
[3] http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/13480/informacie-a-ich-spracovanie-v-manazmente
[4] http://masnaviac.sk/clanky/25-informacnymanazment
[5] http://www.itnews.sk/tituly/infoware/2013-09-04/c158444-komentar-vytraca-sa-cio-z-vedenia
[6] http://www.freeimages.com