Pojem učiaca sa organizácia je spojený s menom Petra Sengeho. Podľa neho učiaca sa organizácia je miesto:
„kde ľudia stále zlepšujú svoje schopnosti dosahovať požadované výsledky, kde je podporované flexibilné a systémové myslenie, kde sa ľudia učia a pracujú spoločne“
On bol tvorcom učiacej sa organizácie a bol zakladateľom spoločnosti organizačného učenia. Viac ako 20 rokov sa zaoberá s problematikou vedenia ľudí vo firmách a efektívnejším využívaním ich schopností na dosiahnutie spoločného cieľa.
Model učiacej sa organizácie je štýl riadenia ľudských zdrojov. Je to nepretržitý proces, v ktorom ľudia pracujú a popri práce neustále zvyšujú svoje vzdelanie nových znalostí a pohľadov. Rozvoj modelu učiacej sa organizácie sa začal v 90-tych rokoch 20.storočia. Vtedy boli v ekonomike neuveriteľne rýchle zmeny a nebolo možné využívať klasické postupy strategického plánovania a riadenia. Je neustálený vývoj vo vede a technike. Veľmi rýchlo sa vyvíja napríklad mobilné telefóny, internet, počítačov a veľa veci, ktoré ľudia už každodenne používajú. Napríklad mobilné telefóny už používajú operačné systémy Windows a Android a z internetu už môžeme stiahnuť kompletný film za niekoľko minút. Z toho dôvodu je dôležité prispôsobovanie podniku k trhu. Podnik aby bol úspešný, musí byť pružný a prispôsobivý, a ľudia musia sa naučiť hľadať nové možnosti a príležitosti.
je disciplína o schopnosti uvedomovať si a prehlbovať svoje vlastné osobné vízie, o sústreďovaní energie, o rozvinutí trpezlivosti a o objektívnom pozeraní sa na realitu.
sú hlboko zakorenené predpoklady, zovšeobecnenia alebo aj obrazy symbolov, ktoré majú vplyv na naše chápanie sveta ako aj na naše skutky.
je cvičenie o schopnosti udržiavania spoločného obrazu budúcnosti, ktorý skôr podporuje prirodzený záväzok, ako poddanosť
Učenie sa v kolektíve sa začína dialógom členov tímu, ktorého cieľom je vytvorenie prirodzeného spoločného myslenia.
Piata disciplína integruje prvé štyri disciplíny.
Učiacej sa organizácie sú princípy nepretržitej premeny, podpory učenia sa, tímového poňatia a novej roly manažéra. Princíp nepretržitej premeny znamená, že stále rýchlejšie sa meniace prostredie podnikania a ekonomickej činnosti si vyžaduje stále pružnejšie organizácie, schopné pohotovo reagovať na situáciu na trhu. V učiacej sa organizácii vzdelávanie nie je samostatnou činnosťou riadenia, ale celá organizácia sa považuje za systém, kde sa jednotlivci učia z činností, ktoré sa v organizácii vykonávajú, a kde organizácia ako celok sa učí z aktívnej súčinnosti jednotlivcov.
Nová úloha manažéra sa objavuje v súvislosti so zmenou hierarchickej (kontrolujúcej) organizácie na pružnú učiacu sa organizáciu. Vedúci sa stávajú skôr učiteľmi a organizátormi, ich vývoj smeruje od direktívneho k rozvojovému prístupu.
Uplatňovanie princípov učiacej sa organizácie súvisí s vytvorením realizačných predpokladov, ktoré môžeme rozdeliť do štyroch skupín: prostredie organizácie, organizačné predpoklady, procesy učenia sa, miesto znalostí v organizácii.
-podporou kreativity a inovácií,
-otvorenosťou k experimentovaniu,
-podporou tímovej práce a medziútvarovej spolupráce,
-vytváraním príležitostí pre učenie sa.
-delegovanie právomocí,
-plochá (horizontálna) organizačná štruktúra,
-úzke prepojenie medzi podnikovou stratégiou a stratégiou vzdelávania,
-integrácia pracovného a vzdelávacieho procesu.
-investície do vzdelávania (i vnímanie vynaložených prostriedkov ako investícií),
-manažér je v úlohe mentora,
-podporuje sa učenie sa od ostatných,
-je vytvorený priestor pre odovzdávanie informácií a znalostí ostatným,
-podporu technického zabezpečenia vzdelávania.
-v organizácii sú definované procesy vytvárania, zdieľania a využívania znalostí,
-zamestnanci majú slobodný prístup k informáciám,
-zamestnanci sú motivovaní k využívaniu príležitostí na získanie znalostí.
Prieskum sa realizoval Katedrou služieb a cestovného ruchu v marci 2011. Použitá bola dotazníková metóda. Prieskumu sa zúčastnilo 235 organizácií. Mikroorganizácie tvorili 35,01 % zúčastnených organizácií, 34,10 % tvorili malé organizácie, 22,97% tvorili stredne veľké organizácie a 7,92% veľké organizácie.
Cieľom bolo zistiť, nakoľko sa uplatňuje koncepcia učiacej sa organizácie v praxi slovenskej ekonomiky. Dotazník vyplňovali riaditelia, majitelia podnikov alebo pracovníci personálnych oddelení. Podľa výsledkov prieskumu pojem učiaca sa organizácia poznalo len 48,5% respondentov, viac ako polovica respondentov sa s pojmom ešte nestretla.
Použitá literatúra
Ing. Viola Šuterová, PhD. Učiaca sa organizácia ako predpoklad rastu konkurencieschopnosti podniku služieb.
http://of.euba.sk
The Fifth Discipline – Wikipedia.
http://en.wikipedia.org