Pojem outsourcing vznikol z anglického výrazu „Outside Resources Using“. Tento pojem pochádza
z americkej obchodnej angličtiny a znamená využívanie vonkajších zdrojov
(outside – vonku, source – zdroj, to outsource – odsunúť, vytesniť).
Outsourcing je dlhodobý zmluvný vzťah s „niekým“ mimo vlastnej organizácie na zabezpečovanie služieb v jednej alebo viacerých oblastiach jej činnosti.
(Rydvalová, Rydval, v roku 2007)
Teória outsourcingu sa v odbornej literatúre spája s ekonomickou teóriou a s teóriou strategického
manažmentu. Z hľadiska teórie ekonómie sa outsourcing dáva do súvislosti s teóriou transakčných nákladov, čo sú náklady, ktoré vznikajú v priebehu vyjednávania a uskutočňovania dohody medzi zúčastnenými stranami. Pri rozhodovaní je preto dôležité sledovať i náklady súvisiace s identifikáciou prípadných vhodných dodávateľov, náklady na komunikáciu s nimi, náklady na sledovanie ich výkonov a pod. Z pohľadu strategického manažmentu znamená outsourcing významné strategické rozhodnutie, pretože jeho zavedenie vždy vyvolá zásadné zmeny v podniku. Možno povedať, že rozhodovanie o outsourcingu má charakter strategického investičného rozhodovacieho procesu, pretože pri ňom vždy ide o to, ako alokovať podnikové zdroje.
Pri outsourcingu organizáciu opúšťajú niektoré činnosti, ktoré pre ňu následne zabezpečujú tretie strany, pretože ich dokážu robiť lacnejšie, rýchlejšie a lepšie. Jednotliví účastníci outsourcingového vzťahu v ňom presadzujú svoje odlišné záujmy. Outsourcing dnes predstavuje bežnú súčasť podnikových operácii. Jeho využívanie však nesmie byť náhodné, ale musí byť chápané ako súčasť strategického riadenia zahrňujúca všetky podnikové aktivity – od výroby cez financie až po výskum a vývoj.
Externalizácia aktivít prináša výhody tak pre malé, ako aj veľké podniky. Na jednej strane malým podnikom dokáže uľahčiť preniknutie na trhy s limitovanými investíciami a skúsenosťami, na druhej strane veľkým podnikom umožňuje riadiť portfólio produktov, ktorých vyhliadky na úspech sú často diskutabilné.
Dvořáček a Tyll (2010) rozdeľujú dôvody outsourcingu na:
Jedným z primárnych dôvodov pre outsourcing je snaha hľadať úspory a teda znižovať náklady. Aj napriektomuto prvotnému cieľu by bolo chybou vytesniť nejaké činnosti podniku výhradne len z dôvodu nižších nákladov alebo tento parameter výrazne nadraďovať nad iné ciele. Napriek tomu sa názory na toto tvrdenie u mnohých odborníkov na outsourcing líšia. Zatiaľ čo niektorí úspory ako hlavný cieľ outsourcingu rezolútne odmietajú, iní výrazne favorizujú práve finančné dôvody.
Finančné aspekty outsourcingu sú najčastejším dôvodom, prečo sa organizácie rozhodujú prenechať niektorú z oblastí svojich činností na externých dodávateľov.
Outsourcing IT predstavuje moderný spôsob správy informačných systémov a technológií. Ponúka efektívny nástroj na riadenie a efektívne využívanie prostriedkov informačných systémov. Outsourcing IT predstavuje efektívne využívanie finančných prostriedkov na implementáciu a starostlivosť o IT.
Rozdeľujeme dva základné typy outsourcingu IT:
Úplný outsourcing- Kompletná starostlivosť o IT prostredie zákazníka vrátane poskytovania hardvérového a softvérového vybavenia
Selektívny outsourcing, tzv. outtasking- Outsourcing špecifických služieb u zákazníka
Sberbank (VOLKSBANK) Slovensko ako popredná slovenská banka úspešne pôsobí na trhu už od roku 1991. V roku 2007 sa banka v rámci zefektívňovania svojej činnosti rozhodla pre zásadnú zmenu zaistenia vybraných služieb informatiky pre svojich 29 pobočiek. Išlo prevažne o služby ako zabezpečenie prevádzky a správy IT prostredia, podpora používateľov a zabezpečenie IT služieb v oblasti elektronického bankovníctva, ktoré sa po detailnej analýze rozhodla riešiť formou outsourcingu.
Ako svojho strategického partnera pre oblasť outsourcingu IT si Sberbank (VOLKSBANK) Slovensko
vybrala spoločnosť DATALAN.
Cieľom zmeny bolo vyčlenenie procesov zabezpečovania služieb IT a ich presmerovanie na
externého poskytovateľa tak, aby sa banka mohla ešte viac sústrediť na svoje hlavné finančné aktivity.
Kľúčovými očakávaniami bolo nielen zníženie nákladov na správu IT, ale aj dosiahnutie čo najvyššej
možnej miery dostupnosti služieb so zmluvne garantovanými parametrami. V neposlednom rade bolo
dôležité, aby rozsiahly prechod na zabezpečenie služieb IT formou outsourcingu prebehol plynulo a
bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu či už na samotnú banku, ako aj na jej klientov.
[1]G. Kormancová: Outsourcing v riadení projektov, Dostupné na: http://www.vse.cz/eam/abstrakt.php?IDcl=203
[2]Outsourcing IT v praxi, Dostupné na: http://www.datalan.sk/servlet/web?MT=/Projects/Datalan/WEB/main.nsf/vw_ByID/ID_7E350A1062562B44C12579C200467121_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&PAGE_INFOVIEWMCEA-8SEHKP=4&TG=BlankMaster&URL=/Projects/Datalan/WEB/Aktualit.nsf/%28vw_ByID%29/ID_0041D6E573B63122C1257856002C02B6