Segmentácia trhu

Segmentácia trhu

Segmentácia trhu je jedna z metód marketingového riadenia, konkrétne analýzy trhu. Cieľom je spoznať štruktúru daného trhu na ktorý chce organizácia umiestniť svoj výrobok alebo službu. Trh sa delia do podľa nejakého hľadiska homogénnych skupín zákazníkov.

Segmentácia trhu je jedna z metód marketingového riadenia, konkrétne analýzy trhu. Cieľom je spoznať štruktúru daného trhu na ktorý chce organizácie umiestniť svoj výrobok alebo službu.

Výhody segmentácie trhu:

  • Uspokojenie potreby vašich zákazníkov
  • Oslovujete iba tých zákazníkov, pre ktorých je vaša ponuka určená. Vaše reklamné aktivity sa tak stanú účelnejšie
  • Ušetríte nemálo finančných prostriedkov vďaka presnejšiemu zacieleniu
  • Komunikácia a distribúcia sa stane efektívnejšou
  • Eleminácia nebezpečných konkurenčných bojov
  • Získate konkurenčnú výhodu

    Využitie v praxi

    Využitie segmentácie trhu v praxi: Pomocou segmentácia sa prispôsobujú marketingovej aktivity organizácie jednotlivým skupinám zákazníkov, tzv segmentom trhu tak, aby mohli byť tieto skupiny čo najlepšie obslúžené. Pri segmentácii sa trh delia podľa určitého hľadiska do homogénnych skupín zákazníkov, ktoré sú charakteristické svojimi potrebami a nákupným správaním - získa tak optimálne portfólio svojich zákazníkov. Organizácia by si mala zvoliť iba tie segmenty trhu, ktoré je dlhodobo schopná v súlade so svojou stratégií efektívne obsluhovať a dosahovať pri tom dostatočný zisk.

    Segmentácia trhu zahŕňa nasledujúce kroky:

  • Prieskum trhu - vytvára sa segmentačné kritériá
  • Profilovanie segmentov - zákazníci sú rozdeľovanie podľa segmentačných kritérií do relatívne homogénnych skupín. Určenie veľkosti segmentov a vytvorenie ich profilov
  • Výber cieľového segmentu (targeting) - organizácia si zvolí ten segment alebo segmenty trhu, na ktorých pre ňu má zmysel operovať

    Ďalšie kritéria

    Kritérií segmentácie existuje celý rad a rôzni autori vymedzujú segmentačné kritériá odlišne. Tu sú uvedené najčastejšie vymedzenie:

  • Geografické - zákazníci sú rozdelení podľa svojho priestorového (geografického) rozmiestnenie napríklad podľa kontinentov, krajín alebo regiónov apod
  • Demografická - zákazníci sa delia podľa veku, pohlavia, etnika, náboženstva, rodinného stavu apod
  • Socioekonomická - socioekonomický status, vzdelanie, povolanie, príjem, postavenie apod
  • Psychologická - zákazníci sa delia podľa psychologického profilu (životné záujmy, postoje, hodnoty a pod)
  • Nákupné správanie - frekvencia a rozsah nákupov, lojalita k dodávateľovi, postoj k riziku a pod
    Ak sú zákazníkom inej organizácie, možno uvažovať o týchto doplňujúcich kritériách:
  • Charakteristika organizácie - sektor, odbor alebo odvetvia pôsobenia, veľkosť organizácie, kultúra organizácie apod
  • Prevádzkové charakteristiky - typ výroby, organizácia nákupu, naliehavosť dodávok (napr. JIT), kvalitatívne požiadavky, apod
  • Nákupné správanie - nákupná politika organizácie (nákupná stratégia), kritériá nákupu apod
    Získané segmenty trhu / skupiny zákazníkov musia byť čo najpodobnejší z hľadiska svojho správania na danom trhu (homogenita trhu). Zároveň by segmenty mali byť z hľadiska trhového správania vzájomne čo najviac odlišné (heterogenita trhu).

    Hlavný cieľ organizácie

    Cieľom je vytvoriť a udržať charakteristické postavenie organizácie a jej produktov na trhu. Zákazníkovi musí byť ponúknutá určitá diferenciačná výhoda. Znamená to, dať zákazníkovi niečo lepšie ako konkurencia. Táto diferenciačná výhoda sa môže prejaviť v procese prípravy produktu, kedy ponúkneme produkt s určitými prídavnými črtami, ktoré predstihujú obdobný konkurenčný produkt. Diferenciácia sa prejavuje aj v procese podpory predaja a reklamy. Distribučná diferenciácia môže spočívať v tom, že ponúkneme produkt takou formou, ktorá je ľahko prístupná pre zákazníka. Cenová diferenciácia môže poskytnúť prídavnú hodnotu za vydané peniaze formou nízkej ceny.

    Existujú 4 kľúčové faktory na úspešné umiestnenie produktu na trhu:

  • Jasnosť, zrozumiteľnosť spočíva v tom, že myšlienka pre umiestnenie výrobku na trhu je jasná z hľadiska cieľového trhu a diferenciačnej výhody. Pokiaľ je táto idea veľmi komplikovaná, ťažko sa pamätá. Napr. slogan „Robme veci lepšie“ firmy Siemens je jednoduchý, ľahko zapamätateľný a vyjadruje základnú myšlienku pre umiestnenie výrobku na trhu.
  • Konzistencia: ľudia sú dennodenne bombardovaní rozličnými odkazmi. Aby práve náš odkaz prenikol do ich mysle, musí byť konzistentný. Dochádza k zbytočným zmätkom pokiaľ jeden rok organizácia umiestňuje svoj výrobok na trhu na základe „kvality služieb“ a na druhý rok na základe „najväčšieho rozsahu za najnižšiu cenu“.
  • Dôveryhodnosť: pokiaľ umiestňujeme výrobok na trhu tak, že napr. kurz vedený anglickým lektorom je za cenu kurzu vedeného slovenským lektorom, zákazník môže začať pochybovať o kvalitách vyučujúceho.
  • Konkurencieschopnosť: diferenciačná výhoda musí predstavovať konkurenčnú výhodu, musí ponúkať takú hodnotu, ktorú konkurencia nevie zabezpečiť.

    Segmentácia v reklame

    Pracovníci tvoriaci reklamu musia, ako už bolo spomenuté, pri jej tvorbe zohľadňovať mnoho vecí. Či už je to schopnosť reklamy zaujať spotrebiteľa, presvedčiť ho alebo u neho vytvoriť trvalú lojalitu voči konkrétnej značke, vždy je potrebné spotrebiteľa a jeho potreby poznať.

    Trh

    Zväčšujúci sa trh má tendenciu sa diverzifikovať, vrátane spotrebiteľov. To znamená aj to, že každý z ich má iné potreby a očakávania voči výrobkom. S ponukou jedného homogénneho výrobku je ťažké takýto trh uspokojiť. Toto je dôvod pre existenciu segmentácie trhu. Tento pojem znamená koncepčné rozdelenie trhu na relatívne homogénne skupiny spotrebiteľov s cieľom vyhovieť každej z nich čo najlepšie. Opakom k segmentácii trhu je masový marketing, čo je už spomínané ponúkanie jedného výrobku celému trhu. Oproti nemu má však segmentácia trhu hneď dve hlavné výhody: spokojnejší zákazníci predstavujú pre budúcnosť firmy prúd lojálnych kupcov, čo jej pomáha odolávať konkurencii. Za druhé sú ochotný zaplatiť viac ako obyčajne, pretože majú dojem že výrobca sa o nich "stará" s väčšou "námahou" (viac investuje, preto má právo dvihnúť cenu za prispôsobený výrobok), hoci danú firmu to v konečnom dôsledku o nič viac nestojí. Najdôležitejšou otázkou, ktorú manažéri riešia je určenie trhových segmentov. Je päť členení, podľa ktorých sa trh delí. Je to pre pracovníkov reklamy najzreteľnejší spôsob, ako vytvoriť napríklad rôzne oblečenie pre mužov, ženy, teenagerov atď. Geografická segmentácia je identifikácia odlišnosti dopytu podľa miesta výskytu tovaru. V praxi to znamená, že podnebie, kultúra, miestopis alebo národnosť ovplyvňuje, aký tovar spotrebiteľ nakupuje. Rozdiely ale môžu vzniknúť aj na nižšej úrovni, ako napríklad medzi mestami v regióne alebo dokonca obchodmi v tom istom meste. Toto delenie je výnimočne dôležité napr. pre manažérov potravinových reťazcov.
    Segmentácia podľa použitia je identifikácia skupín spotrebiteľov podľa toho, aké výrobky najviac -ak vôbec- nakupujú.
    Dôvody pre existenciu tejto kategórie sú Jeden z nich je poznanie, že konkrétny výrobok kupuje relatívne malý segment zákazníkov a zameraním na týchto môžu manažéri užívať finančné zdroje efektívnejšie. Ďalším dôvodom je to, že veľká časť spotrebiteľov má tendenciu zachovávať vernosť značke.

    Autor
    Dávid Novotný
    zdroje:
    http://www.vladimirmatula.zjihlavy.cz/segmentace-trhu.php
    http://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/70/category/marketing/article/segmentacia-trhu.xhtml