Skype

skype logo

Jeden z najsťahovanejších softwareov v internetovej histórii a najrýchlejšie rastúca telekomunikačná spoločnosť všetkých čias

Väčšina ľudí si myslí, že internetové telefonovanie priniesol ako prvý Skype, nie je to pravda. Pred ním mal MSN Messenger aj Yahoo Instant Messenger zabudovaný VOIP v ich chate, a takisto spoločnosť NET2PHONE ponúkala VOIP riešenia zákazníkom už 5 rokov.

Tak ako dokázali aj napriek tomu, že existovali iné riešenia, byť tak úspešni?

Základom bolo: Users – not profit.

Peter F. Drucker, americký management odborník povedal:

The purpose of a business is to create a customer.

Mať čo najväčšiu užívateľskú základňu, a monetizácia príde sama od seba. Väčšina veľkých spoločnosti, ktoré boli odkúpené gigantmi na poli internetu mali okrem stratových ziskov spoločné masové rozšírenie medzi užívateľmi. Napríklad MySpace odkúpila News Corp za 580 miliónov a YouTube Google za 1.65 miliardy USD.

S veľkou užívateľskou základňou príde možnosť na reklamu a prémiové služby, ktoré len zvýšia zisky.
Na začiatku bol jediný cieľ, ktorý mali zakladatelia Skype, zamerať sa na užívateľov namiesto profitu - nakoľko profit nie je vždy dôvodom na založenie spoločnosti.

To hlásal najmä Janus Friis, pre ktorého je dôležitejší vývoj služby, ktorú používa masa ľudí ako profit z nej.

2001 – Pôvod

Príbeh Skype sa začína v roku 1998, kedy Niklas Zennstrom prezentoval ideu internetového telefonovania manažmentu Tele2, kde vtedy pracoval.

Takto to opísal Kjel Nilsson, Zennstromov manager:

Jan Stenbeck (owner MTG/Tele2) had lots of ideas around VOIP, and we launched many projects around Internet and VOIP. But at that time broadband was limited, so there was not much interest from consumers, and we had enough to do to launch fix telephony services based on S7 and get the infrastructure in place. I guess that Niklas just gave up and started his own business together with Janus Friis, who also worked in the Danish operation 1996-1998.

Avšak Niklas a Janus nezaložili Skype ihneď. Najprv založili KaZaa v roku 2001 a zdokonaľovali si vedomosti v peer-to-peer technológiách pre zdieľanie súborov.

KaZaa bola veľmi úspešná v tej dobe, ale aj Napster. No ten mal nevýhodu, že všetky súbory museli ísť cez centrálnu databázu a po prehratom súde sa jednoducho vypol server a Napster skončil.
KaZaa nemala centrálnu databázu, využívala silu p2p architektúry, preto sa hudobnému priemyslu len ťažko darilo zastaviť KaZaa, ktorá sa rozšírila veľmi rýchlo do celého sveta.

Holandský súd v novembri 2001 prikázal KaZaa zmeniť software tak, aby zabránila zdieľaniu nelegálneho obsahu. KaZaa pripravila ročnú tržbu hudobnému priemyslu vo výške 21 miliárd USD podľa IPFI.
Krátko na to sa KaZaa predala spoločnosti Sharman Networks. Zakladatelia a software team opustili spoločnosť.

Skype is the next phenomenon from the people who brought you KaZaa.

2002 – Začiatok

V skutočnosti sa Skype volal v tej dobe Skyper, ako “Sky peer to peer”, ale skyper.com už bola obsadená, preto bolo vypustené posledné písmeno.

Nakoľko zakladatelia nemali najlepšie meno v legálnych otázkach, s ťažkosťou sa im podarilo získať peňažné prostriedky od Draper Richards v hodnote 250 000 USD výmenou za 5% akcií vo firme.

2003 – Bezplatné internetové telefonovanie, ktoré funguje

Začiatkom roka 2003 začalo 8 Estónskych developerov, pracovať na projekte, z ktorého vzišiel Skype.
Prvá Windows public BETA verzia bola uvoľnená 29 augusta 2003. Skype vtedy ponúkal základný 1-1 hovor a nič iné.

Mike Powell, predseda Federal Communications Commision v USA takto reagoval, keď si stiahol Skype po prvýkrát:

I knew it was over when I downloaded Skype. When the inventors of KaZaa are distributing for free a little program that you can use to talk to anybody else, and the quality is fantastic, and it's free - it's over. The world will change now inevitably

Prvá verzia Skype stránky bola jednoduchá ako ich software. Žiadne technické alebo komplikované slová, len zameranie sa na ľudí, aby rozumeli benefitu z používania, stiahli a odskúšali produkt.

PR

Nemali žiadne promo. Na svojom začiatku začali rozposielať linky na Skype kamarátom a blogerom.

Veľký skok nastal, keď sa objavil článok v New York Times, len mesiac na to, ako uvoľnili prvú BETA verziu. Polovica článku bola o KaZaa a jeho dopadu na hudobný priemysel. NY Times mal vtedy 11 miliónov jedinečných návštev každý mesiac.

Po menej ako 2 mesiacoch od vypustenia, Skype dosiahol 100 000 pravidelne sa prihlasujúcich užívateľov.

2004 – Okúzlenie sveta

Začiatkom januára 2004 si Skype otvoril kanceláriu v Londýne. Biznis development, marketing a administratívne funkcie. Pracovalo v nej 5-6 zamestnancov na 20 metroch štvorcových.
Nemali počítače a pracovali z kaviarne oproti. Hlavné programátorské práce boli stále v Tallinne.
Vtedy sa registrovalo 30 000 užívateľov denne.

Vo Februári 2004 sa objavili na obálke Fortune s nadpisom “Catch us if you can”. Pre Skype a ich PR ľudí, to bol jeden z prvých výrazných úspechov. Nasledovala reportáž na BBC o VOIP a Skype, čo malo za následok 300% zvýšenie registrovaných užívateľov z UK.

Skype začal rásť

21 februára Skype uvoľnil novú verziu Windows klienta, ktorý dovoľoval konferenčný hovor do 5 ľudí. Táto feature bola veľmi žiadaná užívateľmi, najmä tými, ktorí používali Skype pre ich biznis plány. Teraz mohli usporiadať konferenčné hovory zadarmo.

Štatistika ukázala, že až tretina používala Skype na biznis účely v tom čase.

Skoro rok po vypustení Beta verzie prišla prvá non-beta verzia: Skype for Windows 1.0.
Skype 1.0 mal integrovaný SkypeOut, ktorý umožňoval užívateľom telefonovať na obyčajné telefónne linky, pevné i mobilné. Tagline pre SkypeOut znel: “not free, but it’s pretty cheap”.
Týmto krokom sa Skype presunul do ostrého boja s telekomunikačnými spoločnosťami. Skype to mysleli takto: keď každý môže používať rôzne zariadenia pre Skype, v rôznych situáciách či miestach, potom tu nie je žiaden dôvod, aby sa telefonovalo mimo Skype siete.

Ale ako spropagujete službu, ktorá využíva rovnakú technológiu ako služba, ktorú sa snažíte zabiť a je jediným zdrojom príjmov?

Odpoveďou Skype bolo ponúknuť túto službu ako doplnkovú, ale základ ostal nezmenený. Bezplatné telefonovanie všetkým svojim priateľom, pokiaľ sú na Skype.

V októbri 2004 vyšlo dobre hodnotenie na CNET, v ktorom bolo mimo iného spomenuté:

Calls to my friend in Australia were also of equal crisp quality. So now, I am urging all my friends and family to install this incredible software.

V tomto momente sa registrovalo na Skype 60 000 užívateľov denne

Marketing

Okrem toho, že Skype začal využívať co-brand partnerstvá na spropagovanie svojho produktu začal sa angažovať na poli internetových portálov.

V júli 2004 uzatvorili Skype a najväčší internetový portál s 9 miliónmi užívateľov PChome Online v Taiwane partnerstvo. Vyšlo to a prebrandovaný klient sa stiahol 7 miliónov krát.

O par mesiacov neskôr ohlásil Skype partnerstvo s TOM Online a PChome Online v Číne.
Pokračovali projekty aj mimo online sveta a Skype začala poskytovať svoju značku pre firmy ako Logitech, Bebo, Panasonic, Philips.

Janus Friis:

China is a very important market for us. Broadband [penetration] in China is growing very quickly. We've had extremely good growth there, and we plan to launch many additional products in China. Tom has been a partner of ours for quite a long time -- and a very good partner. So we are just continuing in pursuing that successful partnership.

2005

V marci už bolo približne 1 milióna užívateľov platiacich za službu SkypeOut.

Krátko na to Skype spustil ďalšie služby, SkypeIn a Voicemail. SkypeIn umožňoval získať plnohodnotné číslo spojené so Skype účtom. V tomto momente poskytoval Skype skutočnú alternatívu k ostatným telekomunikačným operátorom.

Veľký predaj

Prvý veľký predaj nastal 12 septembra, eBay kúpil Skype za 2.6 miliardy USD. V tom čase mal Skype 54 miliónov registrovaných užívateľov a asi 150 000 denne sa registrujúcich.

Z pohľadu Skype mal predaj veľké následky. V ďalších 6 mesiacoch sa zaregistrovalo 50 miliónov užívateľov. Bolo to spôsobené najmä užívateľskou základňou eBay, ktorý otvoril “nový trh”.

2006

Skype predstavil svojho klienta pre Mac OS X, čo mu opäť ponúklo priestor pre rast užívateľov.

2008

Vydaný Skype 2.0 pre Windows, ktorý prináša vide ohovor. Podporovaných bolo štandardne pre audio konferenciu 25 členov a videokonferenciu 5 členov bezplatne

2009

eBay sa rozhodla predať Skype, ale nechala si 35% podiel firme. Predaj bol sprostredkovaný skupine investorov vedenou Silver Lake. Pod jej vedením zaznamenal Skype 150% nárast pretelefonovaných minút.

Sučasnosť

V nasledujúcich obdobiach sa Skype zameral najmä na zvýšenie kvality prenášaného videa a podporu existujúcim službám. 21 februára 2011 mal Skype súčasne prihlásených 30 miliónov užívateľov.

10 mája 2011 oznamuje Microsoft začlenenie Skype do svojho portfólia. Obchod za 8,5 miliárd dolárov plánuje Microsoft využiť najmä vo svojich produktoch ako Lync, Outlook, Messenger a Xbox LIVE.

6 júla oznamuje Facebook dohodu s Microsoftom a prepojenie svojho chatu so Skype. Ponúka video hovory a priamo zo Skype klienta sa užívateľ dovolá užívateľovi prihlásenému na Facebooku.

Zdroje:

http://www.zdnet.com/blog/collaboration/the-purpose-of-a-business-is-to-...
http://www.essays.se/essay/41f966da5f/
http://en.wikipedia.org/wiki/Skype
http://download.cnet.com/Skype/3000-2349_4-10225260.html
http://about.skype.com/2005/09/tom_online_skype_announce_join.html
http://www.microsoft.com/presspass/press/2011/may11/05-10corpnewspr.mspx
http://www.wired.com/epicenter/2011/11/skype-facebook-calling/