eBay
Knihy, elektronické prístroje, auta, počítače, umelecké diela, ale tiež prúdové lietadlo Gulfstream, luxusná námorná jachta San Lorenzo, ponorka z druhej svetové vojny alebo večera s investorom Warenom Buffettom – to všetko sa dá nájdsť na najvačšom internetovom aukčnom trhu eBay.
Spoločnost eBay je a ešte asi dlho bude lídrom na aukčnom internetovom trhu. Mnoho ľudí pozná meno, ale nevie ako eBay vznikal či aké služby može ponúknuť okrem obchodovania.
Pozrime sa na pár zaujímavých faktov a zistení a nakoniec sa zmienime o histórii spoločnosti eBay.
V skratke o eBay
Táto firma je najúspešnejšia a najznámejšia v poli virtuálnych trhov, respektíve v internetových aukčných sieňach. Tento gigant založil v roku 1995 američan iránskeho pôvodu. eBay zahrňuje ďalej predovšetkým najúspešnejší komunikačný software Skype a druhú najobľúbenejšiu službu bezhotovostnej platby v USA PayPal. Zarába predovšetkým na poplatkoch spojených s obchodovaním a samozrejme na reklame. Spoločnosť je obchodovaná na Nasdaq pod symbolom EBAY. Akcie sa pohybujú pod 30 dolárov, ale eBay dokáže predať aj za 65 dolárov za kus (2005). Dnes firma zamestnáva cez 13 000 zamestnancov. Dá sa tu kúpiť či predať takmer všetko, od stavebného rýpadla cez posedenie s celebritou až napr. k obyčajnému jedlu za astronomické sumy.
Zaujímavosti a fakty o eBay
• Spoločnost funguje na 39 trhoch sveta.
• eBay má dnes takmer 84 mil. aktívnych užívateľov po celom svete.
• Internetový trh zarobil v prvnom kvartáli roku 2008 rekordných 1,48 mld. amerických dolárov, čo reprezentuje 16 mld. dolárov obrat a opať potvrdzuje každoročný rast tržieb o 19%. Len americký trh sa podieľa 45%.
• Každú sekundu sa dohodne obchod za viac ako 2 000 dolárov.
• Každý deň sa zadá takmer 7 mil. nových ponúk do viac ako 50 000 kategórií.
• Najvačšie obchody boli za 1. štvrťročie 2008 v sekcii eBay Motors v hodnote 18.0 mld. dolárov, každú minútu sa predalo jedno auto.
• Aj keď je eBay aukčný trh, 42% obchodov sa uskutoční za fixnú cenu.
• Za obed s Warrenom Buffetom zaplatil generálny manažér čínskeho investičného fondu 2,11 mil. dolárov.
• V Taliansku kúpil nejaký podnikateľ za pol miliónov eur celé Call centrum aj s jeho 76 prepážkami.
• Najdražšia vec predaná cez eBay bolo súkromné tryskové lietadlo za 4,9 mil. dolárov.
eBay novinky a zaujímavosti z prosredia našich susedov
Ak sa ale pozrieme do regiónu Čiech, tak tam sa tiež udiala jedna veľmi doležitá vec. Nedávno sa v Prahe otvorila ďalšia pobočka z Center of Excelence. Má slúžiť ako marketingové a analytické centrum. Týchto centier je po svete päť a v Európe iba dve, v Čechách a v Nemecku. To ukazuje, ako je Česko pre eBay doležité. Nový riaditeľ Center of Excelence Phillipe Bernard to odôvodnil dobrou polohou ČR, špičkovou kvalitou českých vysokých škol a menšími nákladmi na odborníkov.
• Český užívateľ kúpil Ford Hot Rod z roku 1937.
• Zberateľ známok z Čiech zaplatil na eBay 127 000 dolárov za známky.
• Denne chodí do aukčnej siene eBay cez 5 000 českých užívateľov.
Trocha histórie
Spoločnosť eBay bola založená v roku 1995 v San Jose v Californii americkým dvadsaťosemročným programátorom, absolventom odboru počítačová veda iránskeho pôvodu menom Pierre Omidyar.
Ku vzniku jednej z najúspešnějších internetových firiem sa viaže reklamná legenda, že aukčnú stránku mladý programátor vytvoril pre svoju priateľku Pamelu Wesleyovú, ktorá mala rozsiahlu zbierku zásobníkov na cukríky PEZ a chcela nájsť podobne zameraných zberateľov, aby s nimi mohla jednotlivé položky svojej zbierky vymieňať. Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o myšlienku, ktorú si vymysleli marketingoví špecialisti, ale nech už to bolo akokoľvek, pravda je, že Pierre Omidyar skúmal v polovici devadesiatych tokov možnosti, ako podnikať na internete. Nemal síce obchodné skúsenosti, ale zato bol schopný programátor, ktorý si bol viacmenej vedomý dosiaľ nevyužitého komerčného potenciálu celosvetovej počítačovej siete. Potom, čo vyštudoval počítačovú vedu, nastúpil ako vývojár do spoločnosti Claris, ktorᬠvyvíjala napríklad software pre počítače Apple. V tej dobe založil spoločne s niekoľkými priateľmi konzultačnú firmu Echo Bay Technology Group, ponúkajúcu podnikom optimalizáciu softwaru a zhotovenie webových stránok. Tento pokus o podnikanie sa však nestretol s úspechom. Jedným z dovodov bol aj fakt, že o programátorov¬ bol v tej dobe eminentný záujem a spoločníci sa rýchlo rozpŕchli do rôznych kútov Spojených štátov.
Omidyar nebol výnimkou. S priateľkou Pamelou, ktorá mala údajne tú pestrú zbierku cukríkových zásobníkov a neskôr sa stala jeho manželkou, sa odsťahoval do San Jose, kde začal pracovať pre spoločnosť General Magic, zaoberajúcou sa mobilnou komunikáciou. Aj keď mal v tejto firme pre prácu výborné podmienky, stále sa zaoberal myšlienkou, ako by sa mohl osamostatniť a založiť si vlastný podnik. Nakoniec mu k tomu dopomohla zvláštna náhoda – alebo skôr zhoda náhod. Tak či tak, i v rannom internetovom podnikaní platilo, že štastie praje pripraveným.
Na začiatku bol Auction Web
Na začiatku sa jeho začínajúci projekt nevolal ešte eBay, ale AuctionWeb. Vlastne to bola len hračka, na nej si chcel vyskúšať programovanie jednoduchej inzertnej burzy, zameranej na zberateľov. Stránka bola spustená 4. septembra 1995, kedy sa v Spojených štátoch slaví Deň práce (Labor Day). A stala sa zvláštna vec, v priekopníckej dobe objavovania možností internetu celkom neobvyklá: behom prvného týždňa mala virtuálna aukčná sieň niekoľko tisíc zaregistrovaných užívateľov.
Omidyar pracoval na projekte spočiatku popri zamestnaní a služby poskytoval zdarma. Jednoduchý web sa príliš nelíšil od bežných inzertných novín, k funkcii sprostredkovateľa vzájomných obchodov medzi koncovými užívateľmi, ale pridával možnosť aukcie v reálnom čase, čo tlač (média) neboli schopné umožniť. Ak hľadal Omidyar vhodnú príležitosť pre podnikanie, tá sa mu naskytla, a to prostrednictvom stránky, ktorú pôvodne považoval za obyčajnú zábavku.
Pretože záujem o internetové aukcie nezvyčajne stúpal, rozhodol sa mladý programátor, že skúsi služby spoplatniť. To bol prezieravý krok. Užívateľov mizivá čiastka, ktorá putovala na konto vlastníka a prevádzkovateľa služby, ani v najmenšom neodradila. A tak sa stalo, že prvý týždeň bol výnos z on-line aukcií trojnásobne vyšší než Omidyarov dosiahnutý plat u General Magic.
Potom, čo počet registrovaných užívateľov vzrástol na desiatky tisíc, odhodlal sa Pierre Omidyar k ďalšiemu kroku. Dal svojmu zamestnávateľovi výpoveď a začal sa venovať výhradne projektu e-aukcií. Dodajme, že vďaka spojazdneniu svojej stránky ako jeden z prvých uviedol do elektronického obchodovania model C2C (Consumer To Consumer), odvodený od vzájomného vzťahu medzi dvoma zákazníkmi, keď jeden ponúka a druhý može kúpiť – obchod sa potom uskutočňuje len prostredníctvom webovej aplikácie, bez toho aby do nej prevádzkovateľ aplikácie priamo zasahoval. Omidyar zdokonalil webové rozhranie a umiestnil aukciu na novej doméne ebay.com. Doménu eBay zaregistroval presne po 2 rokoch od založenia spoločnosti AuctionWeb. Meno bolo odvodené z názvu jeho bývalej firmy Echo Bay, a protože táto doména bola už zaregistrovaná, skrátil ju na eBay. Pod týmto názvom si tiež v San Jose zaregistroval firmu.
Aj keď v tej dobe podobných úspešných internetových projektov vznikali stovky, možno tisíce, len máloktorý dokázal prežiť a stať sa celosvetovo úspešným. Aby počiatočná fáza, akokoľvek nádejná, nezahynula na úvode, bolo nutné splniť prinajmenšom dve základné podmienky: získať schopných spolupracovníkov a prilákať pozornosť vhodného investora. Omidyarovi sa to podarilo lepšie než komukoľvek inému. Za spoločníka si vybral Jeffreyho Skolla, absolventa ekonómie zo Stanfordovej univerzity, a ten sa stal prvým výkonným riaditeľom a neskôr aj prezidentom spoločnosti eBay. Skoll mal nielen teoretické znalosti, ale bol aj neobyčajne schopný. Vypracoval podrobný podnikateľský plán a stratégiu firmy na dva roky dopredu. Vďaka jeho marketingu na seba web internetovej aukcie upútal ešte vačšíiu pozornosť, takže už v máji 1997, necelý rok po spustení e-aukcie na stránke www.ebay.com, sprostredkovala spoločnosť miliontú transakciu. Na konci toho roku už obstarávala okolo 150 tisíc transakcií za deň. Predaj vecí a tovaru v aukcii nebol nikdy jednoduchší a zábavnejší než na stránkach eBay.
Za rok, teda 1998 naštartoval Pierre Omidyar s jeho spoločnosťou veľmi úspešné obchodné akvizície. Ako prvú „zhltli“ menšiu firmu Up4Sale.com. Chvíľu po tomto nákupe, presne 21. septembra 1998 vstúpili na burzu. Ihneď sa rozpredalo ich takmer 4 mil. akcií. Kto vtedy nakúpil, tak rozhodne neoľutoval, protože cena akcií rástla tak dynamicky, ako rýchle sa predávali. To však platilo opäť len rok, pretože roku 1999 praskla internetová bublina a e-spoločnosti na burze sa začali hneď prepadať. Prežili len silní a medzi nimi aj eBay.
Desaťročie Meg Whitmanové
eBay sa stal vďaka svojim kvalitným službám v rastúcej komunite užívateľov známym pojmom. Na rozdiel od vačšiny typických e-projektov, ktoré sľubovali profit v bližšie neurčitej budúcnosti, mohla táto firma vykázať zisk hneď v prvnom kvartáli. To investorov pochopiteľne zaujalo. Najvýznamnejším z nich bol Robert Kagle zo spoločnosti Benchmark Capital, pôsobiaci v Silicon Valley (známej svojími úspešnými investíciami do spoločností ako napr. Red Hat, Juniper Network či Second Life). Kagle vsadil na virtuálne aukcie a investoval do spoločnosti eBay 6,7 miliónov dolárov. Bol to tiež on, kto navrhol, že bude potrebné do vedenia firmy vymenovať niekoho, kto má rozsiahle skúsenosti s vedením vačšieho podniku. Omidyar aj Skoll súhlasili. Ako rástla popularita aukčnej stránky, bolo čím ďalej zrejmejšie, že firma musí rozšíriť management o skúsených pracovníkov.
Kagle sa teda začal po vhodnej osobnosti obzerať. Oslovil mimo iného i Margaret Whitmanovú, ktorá v tej dobe pracovala ako vedúca manažérka v spoločnosti Hasbro, známeho výrobcu hračiek, kde riadila niekoľko stoviek ľudí. Whitmanová najprv jeho ponuku odmietla, ale keď predsa len prijala Kagleovo pozvanie a navštívila sídlo firmy v San Jose, názor zmenila. Možnosti on-line aukcií ju nadchli a svoje spravila aj priateľská atmosféra, ktorá v spoločnosti s tridsiatimi zamestnancami vládla. V roku 1998, kedy eBay vstúpil na burzu, sa tak Meg Whitmanová stala výkonnou riaditeľkou firmy. Krátko po svojom nástupe presadila zmeny, ktoré viedli k ďalšiemu obrovskému rozvoju spoločnosti. V tomto úsilí pokračovala po celých desať rokov a eBay sa stal pre každú firmu snažiacu sa uspieť v e-byznyse vzorom. Po prvé presadila zjednodušenie webového rozhrania, aby bolo zrozumiteľné pre všetkých užívateľov. Whitmanová sa pokúšala vždy o zdokonaľovanie komfortu a rozširovanie portfólia služieb, pričom kládla dôraz na efektivitu a hodnovernosť on-line aukcií a nákupov. Užívateľské účty boli napríklad rozšírené o možnosť priradiť nakupujúcim, resp. predávajúcim kladné, neutrálne či záporné hodnotenie (Feedback Score), čo umožňovalo nakupujúcim a predávajúcim sledovať solídnosť obchodného partnera (pokiaľ má napr. predajca logo Power Seller, môžme sa spoľahnúť na jeho serióznosť). Postupne tiež rozšírila spôsoby platby, kedy úhradu nakupovaných položiek rozšírila zavedením platieb pomocou internetových platobných systémov, najmä PayPal.
Po druhé sa Whitmanová sústredila na neustále posilovanie internetovej komunity. Uvedomovala si, že úspech vačšiny internetových spoločností úzko súvisia s priamym zapojením užívateľov do tvorby obsahu. Potenciál sociálnej siete, kedy na základe webového projektu vznikajú komunity ľudí s rovnakými záujmami, využívala ako rozširovanie portfólia služieb užívateľov (diskusné panely, chatovacie miestnosti, eBay Blogs, eBay Community Wiki atd.), tak začleňovaním nových komunikačných nástrojov – príkladom je akvizícia komunikátorov Skype alebo možnosť využitia mobilných služieb v podobe SMS správ a stránok WAP.
Posílenie marketingu, čo bol tretí základný bod stratégie Meg Whitmanové, priviedol do spoločnosti Briana Swetta, bývalého šéfa marketingu PepsiCo. Vďaka jeho marketingovej stratégií, kedy počet zaregistrovaných užívateľov vzrástol za rok takmer desaťnásobne, sa aukčný web eBay stal celosvetovo známou značkou.
Po štvrté, Whitmanová účinne rozširovala pôsobenie spoločnosti ako expanziu do zahraničia vytváraním jazykovo lokalizovaných národných stránok (v súčasnej dobe prevádzkuje eBay lokalizované stránky v desiatkach zemí), tak aj vhodnými akvizíviami. Postarala sa napríklad o kúpu prestížneho sanfranciského aukčného domu Butterfield & Butterfield, špecializujúceho sa na starožitnosti a umelecké predmety. Touto akvizíciou spoločnosť eBay jednak posílila hodnovernosť svojej značky, jednak vstúpila do oblasti prestížnych umeleckých aukcií. K najvýznamnejším akvizíciám patrí prevzatie už zmieneného elektronického platobného systému PayPal, populárnej čínskej on-line aukčnej sieni EachNet či najvačšieho indického nákupného centra Baazee.com.
Najväčšie aukčné prostredie sveta
Keď Meg Whitmanová v marci roku 1998 nastupovala na najvyšší výkonný post spoločnosti eBay, bola to malá internetová firma, akých v tej dobe vznikalo tisíce. Keď ju opúšťala, patril eBay podľa časopisu Fortune medzi stovku najvplyvnejších spoločností sveta.
Nový riaditeľ, ktorým sa stal John Donahoe, od nej prevzal jednu z najprogresivnejšie sa rozvýjajúcich firiem vôbec, ale tiež problém v podobe komunikačného programu Skype. Ten spoločnosť kúpila v roku 2005 za 2,6 miliardy dolárov, ale neskôr sa ukázalo, že ide o dosť problematickú akvizíciu. Zámer prepojiť VoIP telefonovanie s virtuálnym aukčným trhom síce rozšíril ponuku služieb, avšak akvizícia nenaplnila očakávania. Aj keď sa jedná o najpopulárnejšiu a najvačšiu verejnú VoIP sieť, vačšina užívateľov ju využíva najmä pre bezplatné volanie a spoločnosti eBay sa dosiaľ nepodarilo obrovskú užívateľskú základňu tejto komunikačnej siete komerčne využiť – rozhodne nie v takej miere, akú očakávajú akcionári. Analytici z tohto dôvodu doporúčajú, aby sa spoločnosť draho kúpenej komunikačnej siete Skype zbavila. Donahoe už niekoľkrát pripustil, že eBay môže uvažovať aj o predaji Skypu.
Navzdory týmto problémom so Skype a aj napriek hroziacej celosvetovej hospodárskej kríze zostáva eBay v dobrej kondícií, čo potvrdzujú hospodárske výsledky za rok 2008. Spoločnosť úspešne expanduje do oblasti internetových služieb, ktorými posiluje svoj prioritný obchodný model. Príkladom je vlaňajšia akvizícia internetového platobného systému Bill Me Later, ktorý predstavuje alternatívu k platenia prostredníctvom PayPalu – od neho sa platobný systém Bill Me Later líši zameraním na firemnú klientelu a možnosť postupného splácania.
Použitá literatúra:
http://businessworld.cz/ostatni/historie-ebay-5786
http://icons.cz/92-historie-a-zajimavosti-fenomenu-ebay.html