EKONOMICKÁ ANALÝZA T-MOBILE


Úvod

T-mobile je akciová spoločnosť založená materskou spoločnosťou Deutsche Telekom v roku 1990. Hlavné sídlo spoločnosti sa nachádza v Bonne (Severné Porýnie - Vestfálsko, Nemecko). Značka T-mobile je rozšírená v 11 Európskych krajinách - Česká Republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Holandsko, Macedónsko, Poľsko, Rakúsko, Slovenská republika, Veľká Británia a USA


História

Služby mobilných komunikácii v Nemecku boli rádiotelefónne systémy, ktoré boli vlastnené štátnym monopolom Deutsche Bundespost. V roku 1985 spustili analógovú sieť prvej generácie C-Netz, čo bola prvá pravá nemecká mobilná sieť. 1. júla 1989 Západné Nemecko reorganizovali Deutsche Bundespost a spojila telekomunikácie to novej jednotky, nazvanej Deutsche Bundespost Telekom. 1. júla 1992 bola spustená prvá GSM sieť v Nemecku, spolu s C-Netz, ako dcérska spoločnosť DeTeMobil. Pásmo GSM 900MHz bolo označené ako D-Netz a Telekom pomenoval túto službu ako D1. Taktiež bola udelená druhá licencia spoločnosti teraz známej ako Vodafone Germany, ktorá si takisto vybrala vymyslené meno D2.
V roku 1995 bola spoločnosť Deutche Bundespost Telekom premenovaná na Deutsche Telekom a začala byť privatizovaná v roku 1996. V tom istom roku Deutsche Telekom (DT) začala označovať svoje dcérske spoločnosti s prefixom T-, teda DeTeMobil sa premenoval na T-mobil. V roku 2002 sa názov T-mobil zmenil na dnes známejší T-mobile.
1. apríla 2010, operácie spoločností T-Home a T-Mobile German sa spojili do novej dcérskej spoločnosti Deutsche Telekomu, do Telekom Deutschland GmbH. Značka T-mobile prestala v Nemecku existovať a bola nahradená značkou Telekom. Označenie T-mobile sa stále používať vo svete mimo Nemecka. Nenemecké spoločnosti sú stále organizované pod dcérskou spoločnosťou T-mobile International AG.


Podniky spoločnosti Deutsche Telekom

Česká republika

T-mobile v Českej republike bol v minulosti známy pod menom Paegas. T-mobile Česká republika a.s. začala svoje pôsobisko na Českom trhu v roku 1996. K dátumu 30 máj 2008 už služby T-mobile používalo 5,4 milióna zákazníkov.
T-mobile Česká republika a.s. ponúka verejné komunikačné siete na štandarde GSM v pásme 900MHz a 1800MHz a takže je oprávnená riadiť aj UMTS siete. 19. októbra 2005 T-mobile bol prvý operátor v Českej republike, ktorý spustil technológiu 3G.

Chorvátsko

T-mobile v Chorvátsku vstúpil na trh v októbri 1999, keď spoločnosť DT získala 35% podielu spoločnosti Hrvatski telekom, vrátane jej poskytovateľa servisu mobilných telefónov Cronet. O dva roky neskôr DT podpísala zmluvu s Chorvátskou vládou na získanie dodatočných 16% potrebných k získanou väčšinového vlastníctva. V januári 2003, Hrvatski Telekom spojil všetky jeho mobilné aktivity po jednotnú značku HTmobile. Nakoniec v októbri 2004, sa HTmobile stal T-Mobile Hrvatska alebo po anglicky T-mobile Croatia. Od 1. januára 2001 Hrvatski Tleekoma T-mobile Croatia sa definitívne spojili do jednej spoločnosti na chorvátskom trhu pod menom Hrvatski Telekom. Označenie T-mobile zostalo aktívne v odvetví mobilov a T-Com v odvetví pevných liniek.

Čierna Hora

Značka T-Mobile vstúpila na Černohorský trh v roku 2006 cez získanie mobilného poskytovateľa MoNet GSM. T-Mobile Montenegro (T-mobile Crna Gora) je vlastnená spoločnosťou T-CrnogorskiTelekom, ktorá je sama o sebe vlastnená Magyar Telekom(dcérska spoločnosť DT). Hoci získanie od Magyar Telekom bolo hotové v roku 2005, nebolo tomu celkom tak až do 26. septembra 2006, tak že spoločnosť MoNet GSM sa začala označovať ako T-Mobile Montenegro.
Spoločnosť MoNet GSM začala fungovať 1. júla 2000 ako časť spoločnosti Telekom Montenegro. O mesiac neskôr sa stala nezávislou spoločnosťou. Spoločnosť aktuálne vlastní 34% trhu v Čiernej Hore a používa GSM 900, GPRS a EDGE technológie. Od 21. júna 2007 boli vo väčších mestách a na pobreží dostupné služby 3G/UMTS.

Holandsko

Na Holandský trh vstúpil T-mobile 20. septembra 2002 po získaní spoločnosti Ben. V roku 2007 T-mobile Netherlands odkúpila spoločnosť Orange Netherlands od France Télécom. To ju spravilo druhým najväčším operátorom v krajine po KPN.
V máji 2010 mal T-mobile problémy s kapacitou v sieťach 3G. T-mobile spočiatku nechce priznať problémy. Tvrdil že dané problémy sú spôsobené mobilnými telefónmi a SIM kartami zákazníkov. Avšak po veľkom tlaku zákazníkov a Holandských médií začal vyplácať poškodených zákazníkov. T-mobile investoval milióny € na upgrade ich siete. Tento upgrade bol dokončený koncom prvého štvrťroka 2011.

Macedónsko

V Macedónsku bol T-Mobile v minulosti známy ako Mobimak. Spoločnosť T-Mobile začala operovať pod týmto menom na Macedónskom trhu v roku 1996. 7. Septembra 2006, Mobimak akceptoval medzinárodné označenie T-Mobile. K júnu 2007, T-mobile v Macedónsku dosiahol 1 milión odberateľov, z ktorých 98% boli aktívni a využívali služby. T-mobile MK pokryla 98% populácie.
Má licencie GSM 900 a tiež ponúka GPRS,MMS a služby mobilného internetu používaním T-Mobile hotspotov. Neskôr bola implementovaná špecifikácia rýchleho mobilného internetu EDGE. V auguste 2007 spoločnosť T-Mobile Macedonia si žiadala o licenciu UMTS.

Polsko

T-Mobile Poland slúži cez 30 miliónom zákazníkov a vlastní licencie GSM 900, 1800 a UMTS. Pôvodné bola spoločnosť nazvaná Era a zmena značky prebehla 5. júna 2011.

Rakúsko

Do roku 2000 bol T-Mobile akcionárom pôvodnej spoločnosti max.mobil.network. V Apríli 2001, získala 100% podiel a následne začala byť uvádzaná ako značka T-Mobile a o rok na to ako spoločnosť T-Mobile Austria.

Slovenská republika

T-Mobile vstúpil na slovenský trh v máji 2005, po premenovaní siete Eurotel zo spoločnosti Eurotel Bratislava na T-Mobile Slovensko (dnes Telekom). Spoločnost Eurotel Bratislava bola čiastočne vlastnená spoločnosťou Slovak Telekom, ktorá neskôr získala 100% podielu. T-Mobile International a DT nikdy nevlastnili spoločnosť T-Mobile Slovensko priamo. DT je čiastkový vlastník Slovak Telekomu a T-Mobile International má v spojení s T-Mobile Slovensko funkciu verejného obstarávania. V júli 2010 boli spoločnosti Slovak Telekom a T-Mobile Slovensko spojené do jednej spoločnosti pod názvom Telekom.
Sieť Telekom poskytuje služby na sieťach GSM (900/1800MHz), UMTS(2100MHz) a Flash OFDM (450 MHz). Služby mobilných dát sú poskytované na 3G,GSM sieť s rozšírením EDGE a na UMTS s HSDPA. Flash OFDM je jedna z dvoch úspešne spustených dátových sietí vo svete. Podporuje rýchlosť sťahovania až do 5,3MBit/s.

Veľká Británia

T-Mobile UK začala svoj život ako Mercury One2One, prvá mobilná sieť GSM 1800 na svete. Pôvodne operovala pod spoločnosťou Mercury Communications. Neskôr bola známa jednoducho ako One 2One. , v roku1999 bola kúpená spoločnosťou DT a v roku 2002 premenovaná na T-Mobile.
T-Mobile poskytuje dva možné kontrakty. Jeden je nazvaný ako pay-as-you-go (teda nám známy ako klasický Easy kredit) a druhý pay-monthly ( u nás známy ako paušál). Na jeseň roku 2003 T-Mobile spustil služby 3G UMTS.
Na konci roku 2007 bolo potvrdené, že sa chystá spustenie vysokorýchlostného mobilného internetu 3G a HSDPA, čo sa aj stalo v Januári 2008. Týmto sa T-Mobile zaradil medzi najväčšie mobilné siete poskytujúce HSDPA v krajine.
V roku 2009 France Telekom (Orange) a DT (T-Mobile) dohodli na spojení telekomunikácii vo Veľkej Británii a vytvorenie jedného veľkého operátora. v marci 2010, Európska komisia povolila toto spojenie za určitých podmienok.

USA

Bola vytvorená spoločnosť T-Mobile US,Inc. , čo je dcérska spoločnosť T-mobile International AG. K 25. februáru 2011 bol T-mobile USA 4 najväčším operátorom v Spojených štátoch s 33,73 miliónom zákazníkov. AT&T chcela
odkúpiť spoločnosť T-Mobile USA, čo DT aj akceptovala. Avšak 31. augusta 2011, Americké ministerstvo spravodlivosti zablokovalo toto prevzatie T-Mobilu.
T-Mobile USA vlastní licencie na prevádzku sieťe GSM 1900MHz a UMTS 1700/2100MHz. Navyše, T-Mobile USA prevádzkuje celonárodnú Wifi internetovú sieť pod značkou T-Mobile HotSpots. Sieť T-Mobile HotSpots pozostáva z tisícok prístupových bodov.
V októbri 2012 sa spoločnosť T-Mobile dohodla so spoločnosťou MetroPCS na spojení.


Identické hodnoty pre všetky spoločnosti skupiny Deutsche Telekom

• ƒ Spokojnosť a nadšenie zákazníka sú našou hnacou silou
• ƒ Konáme zodpovedne a s rešpektom
• ƒ Spolu či zvlášť - sme jeden tím
• ƒ Najlepšie miesto pre výkon a rast
• ƒ Ja som T - spoľahni sa na mňa

Vývoj kľúčových ukazovateľov na Slovensku rok 2012

• Celkové výnosy za rok 2012: takmer 840 miliónov eur
• Nové portfólia predplatených kariet i paušálov
• Najväčšie plošné zrýchlenie ADSL siete a HSPA+ v ďalších stovkách lokalít
• Posilnenie ICT pozície vďaka uvedeniu riešenia TelekomCloud
• Predaj smartfónov naďalej silný, stúpa aj podiel tabletov
• Počet zákazníkov Magio TV stále rastie a dosiahol 175 tisíc ku koncu roka

Vývoj kľúčových ukazovateľov na Slovensku rok 2013

• Solídny rast Magio TV
• stúpol počet širokopásmových prístupov na 488 tisíc
• segment digitálnej televízie, v ktorom sa zvýšil počet zákazníkov medziročne o viac ako 10%, a to na 179 tisíc.
• 3G takmer pre 80% populácie


SWOT analýza

Silné stránky

• Silná značka v Európe a v USA
• V Európe založená sieť 4. generácie a v USA je ešte len vo vývoji
• Rastúca zákaznícka základňa
• Alancia s podnimki v špičkových mobilných službách a technológiách
• Organizácia orientovaná na zákazníka
• Manažment orientovaný na prírodu
• Konkurencieschopná cena
• Rýchlosť internetu na druhom mieste za spoločnosťou Verizon

Slabé stránky

• Stabilný pokles priemerného výnosu na zákazníka
• Nie je prítomná na kľúčových rozvíjajúcich sa trhoch
• Nedostatok Iphonov
• Nižší počet marketingu
• Najmenší zo štyroch najväčších operátorov

Príležitosti

• Zvýšenie pokrytia sietí 4. generácii v USA
• Predstavenie telefónu s Androidom v USA
• Rozšírenie mobilného internetu
• Líder zdravia, bezpečnosti a ekologických štandardov v priemysle
• Iphone
• Zdieľané dátové tarify rodín
• Najmenší zo štyroch najväčších operátorov

Hrozby

• Ekonomické spomalenie v EU a v USA
• Regulácia EU použitia cezhraničných telefónov zákazníkmi
• Cenové vojny
• Neskoré prispôsobenie posledným službám
• Regionálny operátor
• Predplatené služby

Tags: