Analýza nulového bodu

break-even point

Nulový bod, alebo bod zvratu (z ang. break-even point) je bod, pri ktorom sa celkové náklady rovnajú celkovým výnosom, resp. celkovým tržbám. Nulový bod predstavuje objem výroby, pri ktorom sa objem výnosov a tržieb rovná objemu nákladov. Ide o bod, ktorý vyjadruje okamih, kedy obrat podniku kryje celkové náklady podniku. Nulový bod pomáha pri určovaní prechodu firmy od straty k zisku a takisto pomáha pri určovaní cien produktov danej firmy.

Náklady organizácie

Základnou myšlienkou analýzy nulového bodu je určiť tento bod v ktorom tržby začnú prevyšovať celkové náklady. Prvým krokom pri analýze nulového bodu je rozdeliť celkové náklady firmy na fixné a variabilné. Základným predpokladom pre narábanie s nákladmi a intenzitou činnosti je koncepcia lineárnosti. Závislosť medzi nákladmi a intenzitou činnosti nie je vždy lineárna. V takom prípade sa robí aproximácia nákladov.

Fixné náklady

Fixné náklady FC (Fixed Costs) sú náklady, ktoré zostávajú nezmenené napriek intenzite činnosti firmy, teda sú nezávislé na objeme produkcie. Príklady fixných nákladov sú mzdy nevýrobných zamestnancov firmy, nájom, poistenie.

Variabilné náklady

Variabilné náklady VC (Variable Costs) sú náklady, ktoré sa menia s intenzitou činnosti firmy. Pri nulovej produkcii sú variabilné náklady nulové. Príklady variabilných nákladov zahŕňajú položky, ktoré sú priamo zahrnuté vo výrobnom procese, teda náklady na predaný tovar, náklady na materiál, mzdy a energie pri výrobe produktu. Možno ich vyjadriť dvoma spôsobmi : na jednotku produktu/služby alebo na celkové množstvo pričom platí

    VC = k.Q,

kde VC sú celkové variabilné náklady, kvariabilné náklady na jednotku produktu/služby a Q je objem produkcie.

Objem fixných nákladov na jednotkovej báze sa s nárastom počtu jednotiek znižuje, kým variabilné v prepočte na jednotku zostávajú konštantné.

Celkové náklady

Celkové náklady firmy TC (Total Costs) predstavuje suma variabilných a fixných nákladov, teda

    TC = FC + VC.

Výpočet nulového bodu

Nulový bod predstavuje objem výroby, pri ktorom sa objem výnosov a tržieb rovná objemu nákladov, teda má platiť

    TR = TC,

kde TR sú celkové výnosy, tržby (Total Revenue) a TC sú celkové náklady firmy (Total Costs).

Celkové výnosy, tržby dostaneme ako súčin počtu predaných výrobkov/služieb Q (Quantity) a ceny výrobku P (Price), teda

    TR = P.Q.

Po dosadení dostaneme

    P.Q = FC + VC

a po úprave

    P.Q = FC + k.Q,
    P.Q – k.Q = FC,
    Q.(P - k) = FC,
    Q = FC/(P - k).
    Výpočet nulového bodu = fixné náklady/(príspevok na úhradu/kus)

Analýza nulového bodu predpokladá, že fixné náklady sú konštantné čo v reálnom prípade platí iba pre krátky časový úsek fungovania organizácie. V skutočnosti môže nárast objemu produkcie spôsobiť zvýšenie fixných nákladov. Rovnako predpokladá, že variabilné náklady na jednotku produktu/služby sú nemenné t.j. celkové variabilné náklady VC rastú lineárne s objemom produkcie.

Príklad

Firma ABC chce preniknúť na trh predajom smartfónov. Fixné náklady tejto firmy sú nasledovné:

    • mzdy ... 3000 Eur
    • poistenie ... 800 Eur
    • nájom ... 4000 Eur
    • reklama ... 700 Eur
    • zariadenia ... 1500 Eur

Variabilné náklady na vyprodukovanie jedného smartfónu predstavuje čiastka 150 Eur. Akú cenu má spoločnosť nastaviť pre svoj produkt, ak chce dosiahnuť nulový bod už po 100 predaných výrobkoch?

Celkové fixné náklady firmy predstavujú sumu 10 000 Eur. Ak chce firma dosiahnuť nulový bod po 100 predaných výrobkoch, potom musí platiť 100 = 10 000 / (P - 150). Z toho vyplýva, že pri cene 250 Eur za jeden smartfón dosiahne firma nulový bod už po 100 predaných smartfónoch.

Záver

Výpočet nulového bodu pomôže identifikovať vplyv zmeny tržieb, fixných a variabilných nákladov na ziskovosť podnikania a je jedným z kľúčových prvkov pre finančné riadenie a plánovanie firmy.

Autor: Martin Hornáček

Zdroje:

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Break-even_%28economics%29
[2] http://www.investinganswers.com/financial-dictionary/economics/break-eve...