Analýza trhu smartfónov

ios windows android


Americká jednoduchosť

Ako to všetko začalo

Spoločnosť Apple Inc. bola založená v roku 1976 v USA. Apple Inc založili Stewe Jobs, Stewe Wozniak a Mike Markull. Spoločnosť začínala s výrobou počítačov a ich programového vybavenia. Neskôr spoločnosť začala vyrábať digitálne zariadenia na prehrávanie rôznych medií. Prvý telefón spoločnosti bol iPhone, prvý krát predvedený v roku 2007 s operačným systémom iPhoneOS. Apple na rozdiel od ostatných spoločností používal svoj operačný systém iba vo svojich zariadeniach. Preto modelov mobilných telefónov s operačným systémom iPhone OS a iOS (iOS je novšia verzia iPhoneOS, daľej budeme používať už len označenie iOS) je málo. Konkrétne sú to len telefóny od firmy Apple s označením iPhone 3, iPhone 4, iPhone 5 a ich varianty, ktoré sa líšia len hardvérovým vybavením. Spoločnost vyvinula aj zariadenia s označením iPad čo sú vlastne tablety. Vzhľadom nato že ponúkajú možnosť telefonovania, tak v štatistikách sa berie do úvahy aj predaj týchto zariadení.


Konzervatívne zmýšľanie spoločnosti

Operačný systém iOS bol vytváraný hlavne pre americký trh, kde základným atribútom musí byť jednoduchosť používania. Tzv user friendly prostredie, ktoré sa postupným vývinom ale vzhľadovo výrazne nemenilo. Samozrejme každá novšia verzia, oproti predošlej prichádzala s novými funkciami alebo vylepšením starých funkcii. Či nemennosť vzhľadu operačného systému je kladom alebo záporom je ťažké určiť, ale dá sa povedať, že názor na toto je odlišný u každého zákazníka. Spolčnosť Apple v operačnom systéme iOS umožňuje prístup do obchodu aplikácií (iTunes), pomocou ktorého je možné rozšíriť funkcionalitu telefónu a do určitej miery, veľmi malej miery, aj vzhľad operačného systému. Podobne ako pri ostatných dvoch operačných systémoch sa v iTunes-e nachádzajú voľne dostupné aplikácie ale aj aplikácie ktoré je možné iba zakúpiť. Rôzne zdroje uvádzajú, že najväčším zdrojom financií spoločnosti Apple je práve iTunes.


Uzavretosť systému a jeho zmeny

Predajnosť operačného systému samozrejme súvisí aj s tým v akom telefóne je operačný systém použitý. Keďže Apple svoj iOS používa len vo svojich zariadeniach, zákazník nemá veľkú možnosť výberu. Tak isto ako iOS ani telefóny spoločnosti Apple počas vývinu neprechádzali veľkými vzhľadovými zmenami. Rozdiel vo vzhľade medzi telefónmi iPhone 3 a iPhone 4 nieje veľký. Iphone 4 je oproti trojke o niečo väčšia a hranatejšia. Rozdiel medzi iPhone 4 a iPhone 5 je už len vo veľkosti čo sa vzhľadu týka. Samozrejme každá ďalšia verzia iPhone-u má novšie a lepšie hardvérové vybavenie ako tá predošlá. Či malé zmeny vzhľadu pri telefónoch sú kladom alebo záporom je tak isto ako pri iOS, ťažké určiť.

Ďalšími vlastnosťami iOS a zariadení spoločnosti Apple, je v porovnaní s ostatnými operačnými systémami, pomerne vysoká cena zariadení, kedysi nemožnosť spojenia s inými zariadeniami napríklad pomocou technológie Bluetooth a nemožnosť prenosu súborov medzi zariadeniami.


Odpoveď Billa Gatesa

Zrod najväčšej softvérovej spoločnosti

Spoločnosť Microsoft corporation založili Bill Gates a Paul Allen v roku 1975 v USA. Microsoft je najväčšia softvérová firma na svete. Jej najhlavnejším produktom je počítačový operačný systém Windows. Neskôr spoločnosť vyvinula operačný systém pre mobilné zariadenia, nazývaný Windows CE. Neskôr z tohto operačného systému spoločnosť vyvinula operačný systém Windows mobile, ktorý bol použitý v mobilných telefónoch v roku 2003. Spoločnosť Microsoft vyrábala aj vlastné mobilné telefóny no vo väčšom množstve operačný systém Windows mobile sa vyskytuje v mobilných telefónoch iných značiek. Operačný systém Windows Phone je vylepšená verzia systému Windows Mobile a ďalej v texte budeme používať označenie Windows Phone pre oba operačné systémy.

Tak isto ako iOS aj Windows Phone obsahuje prístup do obchodu aplikácií (Windows Store). Nevýhodou oproti ostatným dvom operačným systémom a ich obchodmi je veľmi malá ponuka aplikácií. Windows Store tiež ponúka voľne dostupné aplikácie ale aj platené aplikácie.


Nesprávna voľba partnera

Windows svoj operačný systém ponúka najme v telefónoch značky Nokia, no objavuje sa aj v telefónoch značky Samsung alebo HTC, ale iba vo veľmi malom počte modelov. Tuto môžeme s určitosťou povedať, že spolupráca spoločnosti Microsoft a Nokia nebola veľkým prínosom pre obe spoločnosti. Telefóny značky Nokia už dlhšie zaostávajú za ostatnými spoločnosťami zaoberajúcimi sa výrobou mobilných telefónov. Zaostávajú najme svojim hardvérovým vybavením. Napríklad kvalitou fotoaparátu, displeja, rýchlosťou procesoru či velkosťou operačnej pamäte. Preto nech by bol systém Windows Phone akokoľvek dobrý, vždy boli na trhu telefóny ktoré ponúkali omnoho viac za rovnakú cenu. Podľa nášho názoru spolupráca týchto dvoch spoločností mohla dosiahnuť omnoho lepšie výsledky a zisky ako dosiahla. To , že spolupráca týchto spoločností nebola najvhodnejším riešením ukazujú aj nižšie uvedené štatistiky.


Open source riešenie

Dobrá kúpa

Spoločnosť Android Inc bola založená v roku 2003 Andym Rubinom, Richom Minerom, Nickom Searsom a Chrisom Whitom. V roku 2005 spoločnosť Google Inc odkúpila spoločnosť Android Inc a urobil z nej svoju dcérsku spoločnosť. V roku 2007 bolo vytvorené zoskupenie Open Handset Alliance. Toto konzorcium zahŕňalo spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov a softvéru pre mobilné telefóny. Okrem spoločnosti Google bolo v tomto konzorciu ešte 43 ďalších spoločností. Prvý mobilný telefón s operačným systémom Android bol predstavený v roku 2008. Operačný systém Android je ako jediný z troch porovnávaných operačných systémov open source. Samozrejme aj zvyšné dva operačné systémy dovoľujú tvorbu vlastných aplikácií, no len Android OS napĺňa celý význam spojenia open source systém

Rovnako ako zvyšné operačné systémy aj tento umožňuje prístup do obchodu aplikácií (Google Play). Google Play rovnako ako iTunes ponúka veľmi veľké množstvo aplikácií, narozdiel od Windows Store. Asi najväčším rozdielom medzi iOS a Android OS je absolútna možnosť prispôsobenia vzhľadu operačného systému používateľovi. Samozrejme porovnávanie iOS a Android OS čo sa funkcionality týka je veľmi ťažké, pretože každému používateľovi vyhovuje niečo iné.


Správna partia

Ako je vyššie popísané spoločnosť Google je v konzorciu s ďalšími 43 spoločnosťami, čo má za následok zvýšenie predaja samotného Android OS. V tomto konzorciu sú spoločnosti ako Samsung, HTC, nVidia, LG, Motorola, Sony a dokonca aj mobilný operátory. Toto konzorcium už pri pohľade na spoločnosti z ktorých sa skladá je jasné že musí dosahovať úspechy. Spoločnosti Samsung, HTC, LG a Sony sú najväčší predajcovia mobilných telefónov spolu s Apple. Takže nieje pochýb, že toto konzorcium pomohlo Android OS dostať sa medzi dva najpredávanejšie operačné systémy.


Reč čísel

Z posledných štatistík je jasné, že toto porovnanie nebude porovnávanie troch operačných systémov ale iba dvoch. Jedna z posledných relevantných štatistík (Marec 2013) ukazuje, že v predaji mobilných telefónov dominuje Apple so svojim iOS (54,91%) ale s klesajúcou tendenciou. Za ním nasleduje Google s Androidom (25,65%) s rastúcou tendenciou. Microsoft s operačným systémom Windows Phone zjavne za týmito dvoma zaostáva (1,28%). Ak sa na čísla pozrieme z iného pohľadu a to tak že si vezmeme predajnosť mobilných telefónov za tretí kvartál 2012, zistíme, že najväčšiu predajnosť zaznamenali zariadenia s operačným systémom Android (70,1%), zariadenia s iOS v tomto prípade nezaznamenali až tak vysokú predajnosť (21%) ale windows opäť zaostáva keďže si zvyšok (9%) delí s ostatnými spoločnosťami. Dôležité je ešte povedať, že predaje Android zariadení sa v porovnaní s rokom 2012 zdvojnásobili. Táto štatistika jasne ukazuje, že Windows Phone zaostáva za zvyšnými dvoma porovnávanými operačnými systémami.

Staršie štatistiky ukazujú, že doteraz bol najúspešnejší iOS no dá sa povedať, že Android sa začína predierať na prvé miesto. Predajnosť Android telefónov v Amerike po prvý krát v histórií predbehla iOS v novembri roku 2010. Informovala o tom spoločnosť comScore vo svojom prieskume, ktorý trval štyri mesiace (od augusta do novembra 2010) a zúčastnilo sa ho 61,5 milióna vlastníkov mobilných telefónov.

Aug-10 Nov-10 Zmena
Počet zúčastnených 100.0% 100.0%
Apple 24.2% 25.0% 0,8
Microsoft 10.8% 9.0% -1,8
Google 19.6% 26.0% 6,4

Aj z tejto štatistiky je jasné, že Windows Phone zaostáva za zvyšnými dvoma porovnávanými operačnými systémami, dokonca jeho predajnosť klesá.


Zhodnotenie

Zo štatistík je zrejmé, že najväčšími predajcami operačných systémov pre mobilné telefóny sú spoločnosti Apple a Google. Takýto záver zrejme nieje prekvapivý pretože ľudia, ktorý využívajú mobilné telefóny vedia, že operačné systémy Android a iOS nemajú v dnešnej dobe konkurenciu. Samozrejme na ich predaj veľmi vplývajú aj zariadenia v ktorých sú použité operačné systémy. Tento vplyv je možné vidieť pri operačnom systéme Windows Phone a jeho použitiu v mobilných telefónoch Nokia, čoho následkom je nízka predajnosť. Zo štatistík je tiež vidno, že ak nepríde žiadna rapídna zmena, tak Android OS bude najviac predávaný operačný systém v mobilných telefónoch a iOS bude druhým najviac predávaným. Je jasné, že tento „duopol” v roku 2013 nikto nenaruší.

Autori

  • Tomáš Gáži
  • Jozef Kudláč
  • Andrej Gulyás


Zdroje

11.11.2013